• Русский
    • English

Capitala a găzduit cursa de ciclism de mare amploare – Chisinau Criterium

chisinau criterium, sporter

Duminică, 18 septembrie 2016, s-a încheiat cea de-a treia ediție a cursei de ciclism Chisinau Criterium, la care au participat 5000 de persoane, cucerind probele de 32 km și 48 km și turul ciclist de 15 km prin Chișinău. Organizatorul evenimentului este Sporter.md cu susținerea 999.md.

Startul multașteptatei competiții de ciclism Chisinau Criterium și a turului ciclist în masă Velo Fun a fost dat în parcul Afgan, unde mii de persoane s-au bucurat de o adevărată sărbătoare a sportului. Dis-de-dimineață a fost deschis punctul de eliberare al pachetelor de start pentru participanții cursei de ciclism și a celor 5000 de tricouri pentru participanții turului ciclist gratuit - Velo Fun.

sporter, chisinau criterium

În timp ce participanții competiției își ridicau pachetele de start și cadourile, oaspeții festivalului sportiv au avut posibilitatea de a cunoaște o gamă largă de produse alimentare pentru sportivi și diverse echipamente, savurând concomitent gustările delicioase ale partenerilor Chisinau Criterium din cadrul iarmarocului sportiv.

Înainte de startul probelor de 15, 32 și 48 km s-a desfășurat o încălzire pentru toți cicliștii de la clubul de fitness oficial MaxFitness. În jurul orei 11:00 participanții turul ciclist Velo Fun s-au aranjat la linia de start, fiind îndrumați de mareșalii competiției.

velo fun, sporter

3...2...1...START! Aproximativ 5000 de cicliști, pornind concomitent, au parcurs Chișinăul în mod prietenos pentru a promova sportul și modul sănătos de viață. Coloana bicicliștilor a fost însoțită de mareșalii competiției, poliția mun. Chișinău și fotografii care au reușit să imortalizeze turul ciclist în masă.

Următorii la linia de start s-au aranjat cei 175 de participanți ai probei de 32 km. Exact la ora 11:30 a fost dat startul cursei de ciclism pentru cei mai rapizi deținători de biciclete cursiere și de tip MTB. În fața liderilor coloanei de cicliști se deplasa automobilul oficial Honda Civic Sedan, deasupra căruia a fost instalat ceasul competiției.

Timpul limită în care cicliștii trebuiau să finiseze distanța de 32 km a fost stabilit de 90 minute (o oră și 30 minute), parcurgând astfel cele 10 cercuri pe bulevardul Moscovei.sporter, velo fun

chisinau criterium, velo fun

Turul ciclist în masă s-a încheiat la 13:00, iar la linia de start au început deja să se aranjeze participanții probei de 48 km pe biciclete cursiere și de tip MTB. Organizatorii competiției au anunțat startul probei, în cadrul căreia s-a început o adevărată luptă pentru întâietate.

Timpul limită de finisare a distanței de 48 km - 140 minute (două ore și 20 minute). Cicliștii trebuia să parcurgă 15 cercuri.